Izložba "Likovni vremeplov kroz 120 godina Umjetničkog paviljona"

Specijalne snage mladih likovnih kritičara danas su opet bile u kulturnoj inspekciji. Iz topline doma kojeg nitko normalan po ovakvom vremenu ne napušta ako baš ne mora, nošeni strašću prema likovnosti strmoglavili su se ravno u Umjetnički paviljon. Naime, tamo se ovih dana mogu pogledati djela 120 umjetnika koja pokrivaju razdoblje od prve izložbe - Hrvatskog salona, održane 1898. godine do danas. Prepoznatljivi po svom izričaju "bez dlake na jeziku" učenici drugih razreda su vrlo brzo napravili svoju selekciju po ključu "sviđa mi se - ne sviđa mi se", dok su maturanti problematici i interpretaciji prezentiranog odabira prišli na oprezniji i promišljeniji način. Uz pomno analiziranje većine izložaka u spontanom razgovoru razvilo se i nekoliko ideja za školski pano. Nakon obligatnog fotkanja, tu i tamo kojeg selfija bogatiji za jedno lijepo iskustvo navukli smo kape, ogrnuli šalove, spustili se stepenicama starim sto i dvadeset godina u zagrebačku noć te se umjesto s "Doviđenja!" rastali s "Kad bismo bar mogli ući u depo Moderne galerije, tko zna što bismo mi ..."

Slika koja je mnoge i prije nas ostavila bez teksta (Josip Račić, Majka i dijete, 1908.)

Dante, Vergilije, lektira, profesorica iz hrvatskog, ... trebalo bi ponovno pročitati Božansku komediju (Mirko Rački, Grad Dis,1906.)

Gotovo se osjeća miris pelješkog bilja (Celestin Medović, Vrijes, 1911.)

O Bukovcu sve najbolje

Jel' ovaj čovječuljak unutra u krugu nešto znači? (Zoltan Novak)

Željeznički most dok još nije imao svjetla (Matko Vekić, Most)

S Jurićem se slikamo, a gledamo Ilićev strip

Vječno pitanje: Što je umjetnik želio reći?

Iskreno, ova fotka je namještena. Potakla nas je slika iza s prekrasnim, romantičnim sutonom. U prvi mah smo bili sigurni kako je fotka idealna za nekakvu reklamu, samo treba raspisati natječaj i zaštiti je autorskim pravima😆. No, sjetili smo se da je sutra Valentinovo, što god tko mislilo o tome. Fotka stoga mijenja smisao i svima šalje poruku: ljubav je snaga i moć!

objavio: Nenad Polondak   datum: 14. 2. 2018.

Čeka te adventski kalendar, no malo drugačiji. Ako si spreman na nove izazove, budi hrabar i posjeti stranicu:

engleska verzija    i    hrvatska verzija.

Od subote, 1.12. pa sve do Badnjaka, svaki dan, čekat će te novi zadatak, a ako budeš prvi koji se sa svim točnim odgovorima javi na mail adventggg@gmail.com, dobit ćeš slobodan dan i poklon iznenađenja. Primamljivo, zar ne? 😊

Sretno i nema varanja, gledam te!

Tvoj Djed Božićnjak

« Prosinac 2018 »