MEĐUNARODNI DAN PRAVA DJECE

Danas se obilježava Međunarodni dan prava djece. Naime, o pravima djece govori se u Konvenciji o pravima djeteta usvojenoj na Glavnoj skupštini Ujedinjenih naroda 20. studenog 1989. godine, a za Republiku Hrvatsku je stupila na snagu 8. listopada 1991. godine. Republika Hrvatska, kao stranka Konvencije, uvrstila se među one napredne zemlje koje su preuzele obvezu osiguranja i zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda. Također, poštivanje, zaštita i promicanje ljudskih prava zadaća je koja proizlazi iz hrvatskoga Ustava, a o njegovu ostvarenju ovisi sigurnost i dobrobit kako današnjeg tako i budućih naraštaja.

Kako se navodi u Konvenciji o pravima djeteta, prava trebaju omogućiti optimalan djetetov razvitak, a istodobno dijete naučiti kako da štiti svoja i tuđa prava. Djeci danas treba omogućiti razvitak osobnosti, duševnih i tjelesnih sposobnosti, prepoznavati i poticati nadarenost sve u svezi s promicanjem poštivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda te načela proglašenih u Povelji Ujedinjenih naroda kako bi se dijete pripremilo za odgovoran život u slobodnoj zajednici u duhu razumijevanja, mira, snošljivosti, ravnopravnosti i prijateljstva.

Uz roditeljska ljubav ali i obvezu – dobrobit djeteta kao najbolji interes djeteta kroz primarnu odgovornost za odgoj i njegov razvitak, ustvrđujući da djetetovi najbolji interesi trebaju biti njihova najvažnija briga, Konvencija utvrđuje i pravo djeteta na obrazovanje. U smislu razmatranja Konvencije, u istoj se osvješćuje važnost obrazovanja u životu pojedinca – djeteta, roditelja, staratelja i drugih odgovornih u tom nizu. Konvencija zahvaća širinu smisla djetetove pripreme za odgovoran život, potrebu tumačenja da djeca trebaju shvatiti i prihvatiti da je obrazovanje njihovo pravo, a ne samo obveza te shvatiti važnost obrazovanja - od stjecanja praktičnih znanja do razvitka osobnih potencijala. To znači, da treba prepoznati sklonosti i potencijale u djetetu, razvijati ih i usmjeravati na školovanje, omogućavajući im pritom pristup školskim i visokoškolskim ustanovama.

Gornjogradska gimnazija svojim odgojno – obrazovnim djelovanjem doista  želi ostvariti svrhu naobrazbe – ne samo kroz svjedodžbu ili diplomu, nego kroz razvitak osobnosti, sposobnosti, darovitosti, potencijala i vrijednosti mladog čovjeka, primjenjivost usvojenog znanja u određenom trenutku vremena i društva, pritom učeći o toleranciji prema drugima.

Vjerujemo da uz pomoć i odgovornost naših učenika u tome i uspijevamo!

Davor Tor

(sveučilišni specijalist prava djece te sretan i zadovoljan tata učenika Gornjogradske gimnazije)

objavio: Nenad Polondak   datum: 20. 11. 2015.

« Kolovoz 2018 »