KARITATIVNA SKUPINA 1990.-2015. (25 GODINA RADA)

Karitativna skupina počela je s radom 1990.g. Kao mnoge i nas je tada potaknuo na djelovanje obrambeni rat. Danas, s ponosom, djelujemo tamo gdje osjetimo potrebu.

Rad možemo podijeliti u 3 etape:

1. etapa - Ratne godine; radili smo pod geslom « U godinama rata branimo domovinu srcem».
  2. etapa - Poslijeratne godine; geslo je bilo «U godinama obnove pružamo domovini ruke».
  3. etapa - Sve do danas; «U godinama mira mislimo na bližnje - ŽIVIMO CARITAS «

Tijekom rata prikupljali smo toplu odjeću braniteljima i prognanicima, odlazili u Novsku, Petruševac, Pokupsko i do vojarni kojima smo mogli prići, te odnosili kolače i hranu. Pisali smo pisma podrške koja su prenosili na prvu crtu obrane naši profesori, branitelji. Obilazili smo ranjenike u bolnicama, djecu stradalnike rata, uglavnom one smještene u raznim domovima, te sudjelovali u svim akcijama koje su nam bile poznate.

25. rujna 1992.g. je objavljen članak u australskim novinama (Hrvatski vjesnik), pod naslovom « Kako u Hrvatskoj žive i kako ju brane mladi srednjoškolci». Razgovaralo se s našim učenicima, članovima karitativne skupine.

Kontakte koje smo ostvarili tijekom rata, proširili smo i poslije, pa smo tako surađivali sa domovima za nezbrinutu djecu u S.O.S. selu Lekenik, domom u Laduču, domom u Nazorovoj, domom Sv. Terezije na Vrhovcu, prikupljali bilježnice, knjige i nastavna pomagala za škole razorene u agresiji, te slali u Vinkovce i na Plitvice. Organizirali smo priredbe i sudjelovali u prodajnim izložbama S.O.S. sela Lekenik.

Proteklih smo godina surađivali sa domom Sv. Terezije na Vrhovcu, domom Nova nada u Velikoj Gorici, školom za djecu s posebnim potrebama u Zagorskoj ul. 14., domom Vinko Bek i brojnim drugima. Pomagali smo donacijama pučkoj kuhinji, siromašnim obiteljima, osobito prognaničkoj obitelji, samohrane, bolesne, majke s troje djece. Surađivali smo s vlč. Magićem i crkvom Sv. Katarine,  prikupljajući namirnice za siromašne sugrađane. Uključili smo se i u projekt Ispričat Ću Ti Priču. Riječ je o terapeutskom radu s hospitaliziranom djecom.

Pomažemo i vlastitim učenicima u nevolji.

Učenici peku i prodaju kolače, organiziraju priredbe i tombole, te taku prikupljaju potrebna sredstva.

Za svoj rad dobili smo niz zahvalnica domova, ustanova i pojedinica, kako usmenih, tako i  pismenih.

Nastavljamo dalje, jer zajedno smo jači.

objavio: Marija Martinović   datum: 12. 1. 2016.

« Studeni 2018 »