HRVATSKI DRŽAVNI ARHIV – METROPOLITANA

Učenici 2.e i 3.d razreda, pod vodstvom knjižničarke prof. Dunje Malnar, posjetili su  Hrvatski državni arhiv i Metropolitansku knjižnicu u srijedu 20.4.2016.

Dočekao ih je ravnatelj Metropolitane, velečasni Vladimir Magić, koji je govorio o povijesti i fondu knjižnice, kao i povijesti Gornjogradske gimnazije te Katarinskog i Jezuitskog trga.

Metropolitana je knjižnica Zagrebačke nadbiskupije i danas se u njoj čuva oko 60.000 svezaka starih, rijetkih i vrijednih knjiga iz gotovo svih područja znanosti i kulture. Njezini počeci sežu u 11. stoljeće pa tako knjižnica posjeduje i stare rukopise iz razdoblja od 11. do 16. stoljeća. U knjižnici se također čuva i najveća zbirka inkunabula (prvotisaka) u Hrvatskoj, a osobito je vrijedna i Valvasorova knjižnica.

Nakon održanog predavanja učenici su imali prilike iz prve ruke vidjeti vrijedne i rijetke primjerke koje knjižnica posjeduje, od kojih su mnogi bogato iluminirani.

Uz stručno vodstvo, učenici su na kraju razgledali i zgradu Hrvatskog državnog arhiva, jedan od najljepših primjeraka secesijske arhitekture u Hrvatskoj. Obišli su čitaonice, te vidjeli djela najvažnijih autora hrvatske secesije.

objavio: Nenad Polondak   datum: 23. 4. 2016.

Čeka te adventski kalendar, no malo drugačiji. Ako si spreman na nove izazove, budi hrabar i posjeti stranicu:

engleska verzija    i    hrvatska verzija.

Od subote, 1.12. pa sve do Badnjaka, svaki dan, čekat će te novi zadatak, a ako budeš prvi koji se sa svim točnim odgovorima javi na mail adventggg@gmail.com, dobit ćeš slobodan dan i poklon iznenađenja. Primamljivo, zar ne? 😊

Sretno i nema varanja, gledam te!

Tvoj Djed Božićnjak

« Prosinac 2018 »