POSJET MUZEJU SUVREMENE UMJETNOSTI

Dana 29. rujna 2016. učenici 3.a i 3.b razreda su bili na izložbi u Muzeju suvremene umjetnosti.

Izložbu „Kako živi narod-izvještaj o pasivnosti“ su posjetili u sklopu sociologije i to zato jer je sama izložba rađena po istraživačkom radu uglednog sociologa Rudolfa Bićanića iz 1936. godine. On je putovao po pasivnim krajevima Hrvatske (što je uključivalo i dijelove BiH) i podrobno bilježio životne prilike i društveno-ekonomske odnose.

Osamdeset godina poslije, umjetnica Krstina Leko putuje istim krajevima, od Livna, preko zapadne Hercegovine, Like, Dalmatinske zagore, zaleđa i otoka, te razgovara s ljudima i na tragu Bićanića bilježi životne okolnosti stavljajući naglasak na rad i ekonomiju, odnosno na aktualne društvene i ekonomske probleme u povijesnoj perspektivi.

Učenici su s djelatnicom muzeja obišli dvije, od osam, lokacija te na svakoj malo promislili i komentirali ju. Prva lokacija je bila na otoku Visu i problematika ribarstva. Zanimljivo je to da se ribar odmaknuo od očevog zanata ( vino) i započeo s novim te zbog problema izlova ribe u novijoj prošlosti obitelj opet mijenja poziv i okreće se turizmu kao izvoru zarade. No još je jedna stvar tu netipična, a to je da majka postaje hraniteljica obitelji, jer se ona bavi turizmom. Kroz diskusiju su se obradile teme izlova ribe ali i mogućnosti mijenjanja obitelji što se tiče zanimanja i uloga unutar same obitelji.

Druga lokacija je smještena u Dalmatinsku zagoru te se bavi problemom iseljavanja. Glavni protagonisti ove lokacije su odselili u Njemačku i danas se vraćaju u rodni kraj samo na godišnji odmor. Kroz ovu vrlo aktualnu temu vidjeli smo da i danas postoji iseljavanje, ali se malo promijenio profil ljudi koji iseljava.

Izložba je koncipirana na vrlo zanimljiv i edukativan način, pokazujući napredak kuća obitelji te njihove dragocjenosti i detalje iz njihova života. Kroz kratke video zapise upoznajemo njih te malo zavirujemo u njihov život i shvaćamo da ljudi i nisu toliko pasivni koliko je kraj oko njih. Učenici su na kraju kroz kratku debatu raspravili o problemima danas te pokušali dati svoje ideje za bolje sutra.

Profesorica

Iva Limanović Kurnik

objavio: Nenad Polondak   datum: 5. 10. 2016.

« Lipanj 2018 »