Posjet Moskvi

Od 4. do 8. travnja učenici naše gimnazije posjetili su Moskvu u sklopu fakultativne terenske nastave iz geografije.

Upoznali su znamenitosti Crvenog trga, posjetili Tretjakovsku galeriju, istraživali svemir u Muzeju kozmonautike, ušli u najveću pravoslavnu katedralu svijeta, hram Krista Spasitelja, naučili se snalaziti u jednom od najvećih (i najljepših) sustava podzemne željeznice na svijetu, te vidjeli kako funkcionira najveći europski grad.

Elektrozavodskaya, s 318 žarulja iz nekadašnje obližnje tvornice električnih žarulja

Neki su od zainteresiranih posjetili i Muzej Velikog domovinskog rata, Lenjinov mauzolej, Kremlj, Vasilija Blaženog, prošetali Tverskom ulicom i ulicom Arbat, probali boršč i ostale ruske specijalitete, a onda i malo uživali u igri u Muzeju sovjetskih igraćih automata.

Belorusskaya, s motivima iz života Bjelaruske SSR

Možda i najveći dojam ostavila je na učenike raskoš stanica podzemne željeznice u Moskvi, a njihov je dizajn stvarno jedinstven na planetu. Za kretanje kroz grad služio nam je svjetski poznat metro, a iskoristili smo i priliku te nešto naučili o najljepšim stanicama koje Moskva ima za ponuditi.

Mayakovskaya, koja svojim dizajnom osvaja i danas, 80 godina nakon što je napravljena

Uz pratnju prof. Uremovića i prof. Vrbanca boravak u Moskvi prošao je zaista brzo, ali će sigurno dojmovi ovog velegrada ostati s nama još dugo, dugo vremena.

Novoslobodskaya, na kojem su murali najvažnijih zanimanja - a tu su onda i geografi!

Komsomolskaya, možda i najluksuznija od svih stanica, više liči na muzej nego na stanicu podzemne željeznice

objavio: Nenad Polondak   datum: 14. 4. 2018.

« Svibanj 2018 »