FAKULTATIVNA NASTAVA

Učenici Fakultativne nastave biologije i kemije (učenici trećih razreda) i učenici 2.e i 2.f razreda 12.10.2019. posjetili su Kuću Velebita u Krasnom i Aquatika, slatkovodni akvarij u Karlovcu u pratnji su bile profesorice Jutriše, Vrsalović i Perišić.

Centar za posjetitelje Krasno, Kuću Velebita, posjetili smo kako bi se upoznali s biološkom raznolikošću Velebita, vrstama staništa, utjecaju čovjeka i njegovim načinom života na Velebitu, vremenskim prilikama i meteorologiji.

Upoznali smo nastanak planine kroz povijest te nastanak krškog reljefa koji je jedno od glavnih obilježja Velebita. Vidjeli smo kako se istražuju duboke jame, speleološku opremu, podzemnu faunu i njihove prilagodbe. Uz pomoć lifta „istražili“ smo Lukinu jamu, slušali originalne zvukove speleoloških ekspedicija,š um vode, kapanje, padanje kamenja...

Flora i fauna Velebita neobično je zanimljiva i raznolika. Na relativno malom prostoru žive različite biljke, životinje i gljive koje su se prilagodile ekstremnim životnim uvjetima. Velebit obiluje brojnim edemičnim vrstama: Kitajbelov pakujac, Skopolijeva gušarka, velebitska degenija i brojne druge vrste.

Akvarij u Karlovcu posjetili smo kako bi upoznali floru i faunu hrvatskih rijeka, jezera, močvara i bara, njihovu geološku prošlost i utjecaj čovjeka. U akvariju smo doživjeli riječni tok od izvora do ušća te vidjeli koje vrste su značajne za pojedini tok. Među ribama također imamo veliki broj endema, slatkovodni glavočić, svijetlice pa i nekoliko reliktnih vrsta.

objavio: Marija Martinović   datum: 16. 10. 2019.

« Prosinac 2019 »